Wielu osobom leczenie antybiotykiem kojarzy się z długą terapią. Dlatego krótkie opcje, takie jak chociażby trzydniowa kuracja budzi w pacjentach wiele wątpliwości np. czy jest ona w stanie pokonać infekcję. Zobacz, kiedy takie leczenie ma sens i, co mówią o tym eksperci.
Współczesna medycyna a antybiotyk na 3 dni
Jeszcze do niedawna standardowe leczenia antybiotykiem trwały od 7 do 10 dni, aby mieć pewność co do wyeliminowania infekcji z organizmu. Krótkie terapie miały nie likwidować bowiem wszystkich bakterii. Jednak obecnie rozwój medycyny i nowoczesne badania wykazały, że długa antybiotykoterapia nie zawsze jest potrzebna, aby pozbyć się choroby.
W niektórych przypadkach wystarcza 3 dniowy antybiotyk, który przyniesie takie same efekty, jak dłuższe leczenie. Nadmierne stosowanie antybiotyków może także prowadzić do odporności na te substancje, dlatego też w przypadku konkretnych infekcji przypisuje się krótsze rozwiązania.
Jakie infekcje nadają się do krótkiej terapii?
Nie każda infekcja nadaje się jednak do wyleczenia w krótkim czasie. Można skorzystać z niego przy ostrym zapaleniu ucha środkowego czy pęcherza moczowego u kobiet. Jednak w przypadku cięższych zakażeń jak np. angina, zapalenie płuc czy zakażenia skóry, prawdopodobnie potrzebne będzie znacznie dłuższe stosowanie środków przypisanych przez lekarza. Skracanie takiej kuracji może mieć negatywne skutki, takie jak poważniejsze powikłania czy nawrót choroby. Warto pamiętać, że poprawa samopoczucia nie oznacza, że bakterie zostały całkowicie usunięte z organizmu.
Decyzję o długości terapii zawsze powinien podejmować lekarz, po szczegółowym badaniu bądź wywiadzie. Można udać się stacjonarnie do swojego lekarza, jednak w nagłych przypadkach czy braku możliwości fizycznego stawienia się w przychodzi, przydatne będą sprawdzone portale telemedyczne jak chociażby ReceptaX.pl, na których można skonsultować się ze specjalistą i uzyskać e-receptę.
Możliwość konsultacji leczenia z lekarzem
Nowoczesny świat medycyny i cyfrowej opieki zdrowotnej pozwala na korzystanie z innowacyjnych rozwiązań, jak np. recepta online. Ta forma konsultacji z lekarzem to szybki sposób na uzyskanie potrzebnej pomocy medycznej bez wychodzenia z domu. Wystarczy wypełnić formularz medyczny i odbyć krótką konsultację z lekarzem, który przypisze odpowiedni antybiotyk do złapanej infekcji.
Taka forma rozmowy sprawdzi się szczególnie w łatwo rozpoznawalnych przypadkach lub, gdy pacjent nie w stanie stawić się fizycznie w przychodni. Czasem mogą zostać zalecone dodatkowe badania. Konsultacja online może jednak zazwyczaj znacznie zaoszczędzić czas pacjenta i pomóc w uzyskaniu pomocy podczas choroby.
Antybiotykoterapia nie musi więc być długa, aby była skuteczna. Chociaż dobór leczenia będzie zależny od rodzaju infekcji, 3-dniowe antybiotyki bywają tak samo efektowne, co dłuższe terapie. Kluczowa przy doborze odpowiedniej terapii medycznej będzie jednak wizyta lub konsultacja online ze specjalistą, który rozpozna chorobę.
Artykuł sponsorowany